Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon (Burun Eğriliği) Ameliyatı

 
Deviasyon ameliyatı ne zaman gereklidir?

Burun tıkanıklığı, nefes almada güçlük şikayeti olan kişilerin yapılan muayenesinde septal deviasyon yani burun kemiğinde veya kıkırdağında eğrilik saptanırsa ise bu kişiler deviasyon ameliyatı için adaydır. Ancak bazen kişide ciddi kemik eğriliği olmasına rağmen burun tıkanıklığı şikayeti olmayabilir. Bu yüzden önemli olan burun tıkanıklığına neden olan eğriliklerin ameliyat edilmesidir. Yani önemli olan her eğriliği ameliyat etmek değil şikayet nedeni olan eğrilikleri ameliyat etmektir.

Ameliyat olmadan deviasyon tedavi edilebilir mi?

Deviasyon halk arasında burun kemiğindeki eğrilik ameliyat dışında düzeltilemez Ancak tıbta konka olarak adlandırılan burun Eti büyümesine bağlı burun tıkanıklığı şikayeti mevcutsa öncelikle medikal (ilaç ) tedavi denenebilir

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrasında nefes alıp vermesine izin veren silikon stent burun içine yerleştirildiğinden burun tıkanıklığı ve boğulma hissi olmaz. Yaklaşık 2-3 gün içinde bu stentler çıkarılır. Hasta ameliyat sonrası yaklaşık 4-5 saat sonra taburcu edilebilir. Ciddi bir ağrı veya yüzünde morluk gelişmez.

İlgili Yazılar