Revizyon Estetik Burun Ameliyatı

 
İkinci Kere Rinoplasti Ameliyatı Olabilir miyim?

Rinoplasti ameliyatlarında tercih edilen istenilen sonuca tek seferde ulaşmaktır. Ancak bazen yara iyileşmesindeki sorunlar, daha sonra oluşabilecek bazı travmalar veya kötü bir teknikle yapılan bir cerrahi sonrası birden fazla operasyon gerekebilmektedir.

İkinci Kere Yapılan Rinoplasti Ameliyatlarının Ne Gibi Zorlukları Olabilmektedir?

İkinci kez yapılan rinoplasti ameliyatlarında hasta yönünden bakıldığında, tampon koyulması, yüzün şişmesi, yara iyileşmesi gibi süreçlerin ikinci kez tekrar yaşanmasına neden olmaktadır.

Doktor açısından bakıldığında ise, eğer ameliyatı aynı doktor yapıyorsa, daha önce içeride yapılan işlemleri bildiğinden, daha kolaylıkla hataları düzeltebilir. Ancak ikinci ameliyatı başka bir doktor yapıyorsa, içeride daha önce hangi işlemlerin yapıldığını bulması gereklidir. Kıkırdak doku olup olmadığı, burnun çökme ihtimalinin olup olmadığı ve bunun gibi olasılıkların tümü hesaplanarak operasyon yapılması planlanmalıdır.

İkinci Kere Yapılan Rinoplasti Ameliyatlarından Sonraki Süreç Nasıldır?

İster ikinci ister üçüncü rinoplasti ameliyatı olsun, burun pansumanı ile ilgili süreç genelde ilk ameliyattaki süreçle aynıdır. Ancak bu operasyon için burun içinde yeterli kıkırdak veya kemik doku yok ise, ya kulaktan, ya kaburgadan yada kalça kemiğinden doku almak gerekebilir. Bu nedenle bu bölgeler ile ilgili operasyon esnasında veya sonrasında komplikasyonlar da olabilir. Ayrıca burun cildinde de sorun yaşanabilir. Tüm bu gereksinimlere göre, ameliyat sonrası süreç değişkenlik gösterebilir.

İkinci kere yapılan rinoplasti ameliyatı sonrası, burun fonksiyonlarında değişme olur mu?

İkinci kere ameliyat olacak hastanın nefes alma sıkıntısı da varsa, aynı seansta mutlaka bu sorun da düzeltilecek şekilde operasyon planlanmalıdır. İkinci kez ameliyat olma nedeni sadece estetik açıdan ise bu esnada burun fonksiyonun korunduğu bir ameliyatın planlanması önemlidir.

İlgili Yazılar