Estetik Burun Ameliyatı

Rinoplasti – Estetik Burun Ameliyatı

 
Rinoplasti burun Fonksiyonlarını Etkiler mi?

Rinoplasti, burun fonksiyonlarını iyi yönde olabildiği gibi kötü yönde de etkileyebilir. Yani çok daha iyi nefes almasını sağlayabileceği gibi, olduğundan daha kötü nefes almasına da neden olabilir.

Rinoplasti ameliyatı ile başka hangi ameliyatlar yapılabilir?

Rinoplasti ameliyatı ile birkaç ameliyat bir arada yapılabilir. Burada en önemli etken hastanın genel durumunun genel anesteziye uygun olup olmamasıdır. Burnun içiyle ilişkili olarak sinüs ameliyatı, deviasyon ameliyatı, burun etinin küçültülmesi, geniz etinin alınması, aynı seansta bademcik ameliyatının yapılması, horlama ameliyatının yapılması gibi ameliyatların tümü birlikte yapılabilir. Ayrıca hasta, aynı ameliyat esnasında diğer estetik operasyonları ile genel cerrahi operasyonlarını da olabilir.

Kimler Uygun Adaydır?

Rinoplasti ameliyatı olmak isteyen, genellikle 18 yaşın üzerindeki herkes bu ameliyatı olabilir. Ancak nadiren özel durumlarda 18 yaşından önce de operasyon yapılabilir. Önemli olan rinoplasti ameliyatını olmak isteyen kişilerin, bunun için psikolojik olarak kendisini hazırlamış olmasıdır.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyat sonrasında hasta, genelde 4-5 saat sonra hafif bir beslenme sonrası evine gidebilmektedir. Yaklaşık 2-3 gün sonra, burnun içindeki içerisinden hava geçen silikonlu stentlerin çıkartılması için çağrılır. Yaklaşık bir hafta sonunda da hasta burnun üzerinde kullanılan alçı benzeri atelin çıkarılması için çağrılır. Yaklaşık 1 hafta- 10 gün boyunca da hastada hafif bir morluk ve şişlik olmaktadır. Bu da yavaş yavaş aşağıya doğru yer çekiminin etkisi ile inerek ödem gerilemektedir.

Ameliyat Sonrası Burun Tekrar Eski Haline Döner mi?

Ameliyat sonrası burnun tekrar eski haline dönmesi beklenmez ancak burnun ameliyat sonrası daha kötü olması da maalesef mümkündür.

İlgili Yazılar