Burun Ameliyatlarında En Çok Merak Edilen Sorular ve Yanıtları

 
Burun estetiği ameliyatlarını kısaca tanımlar mısınız?

Buruna yönelik ameliyatlar genellikle nefes almayı arttıracak şikayetler olabileceği gibi estetik görünüşü değiştirecek şekilde olabilir. Burun operasyonlarında hem fonksiyonel hem de estetik görünümde değişiklik sağlayabilir. Burnumuzun şekli genetik ve burnumuza gelen travmaların yarattığı deformasyonların birleşimi ile oluşur. Özellikle küçük yaşta burnumuza gelen bir çok irili ufaklı darbeleri kıkırdak yapımız hafızaya alarak erişkin yaştaki görünümüze etkili olur.

Hangi yaşlar arasında burun estetiği yaptırılabilir?
Hem burnun tam olarak gelişmesi hem de kişinin buna karar verme bilincine gelmesi nedeni ile klasik olarak 18 yaşından sonra yapılmalıdır. Ancak kişide ciddi nefes almada güçlük yaratacak kadar burun kemiğinde eğrilik varsa veya buna bağlı kulak boğaz veya başka bir hastalığa sebep oluyorsa daha erken yaşta da yapılabilir.

Burun ameliyatı için başvuran hastalarınızın en sık şikayetçi olduğu estetik problemler nelerdir?
Burun estetiği için başvuran hastalar daha çok profilden (yandan) olan resimlerini beğenmedikleri için başvuruyorlar. Burun sırtındaki çıkıntı ve burun ucunun çok düşük veya geniş olması ayrıca burun aksının sağa ve sola doğru eğri olması gibi nedenler sayılabilir. Ayrıca özellikle ileri yaşlarda görme problemleri nedeni ile gözlük kullanma zorunluluğu olan hastalarda burnun eğri olması gözlük camları ile gözün odaklanmasını engellemesi de bir başka neden olabiliyor. Ancak öncelikle kbb branşı açısından fonksiyonel amaçlı burun tıkanıklığı, gece nefes almada güçlük gibi şikayetler nedeni ile gelen hastalar bu esnada burnunda şekil değişikliği de isteyebilir.

Estetik burun ameliyatı yaptığınız hastalarınız genellikle ne tür şikâyetlerle başvuruyor?
Özellikle fonksiyonel yönden şikayetlerini giderecek burun içindeki deviasyon ve burun eti büyüklüğüne yönelik cerrahi ayrıca estetik olarak daha güzel, doğal görünümlü bir buruna yönelik cerrahi yapılabilir.

Sizin en sık gözlemlediğiniz estetik bozukluk nedir?
En sık daha önceki darbelere bağlı oluşan burun aksındaki eğrilikler, burun sırtındaki çıkıntı ve özellikle gülerken burun ucunun öne doğru düşmesi.

Burun estetiği yaptırmak için uygun bir zaman var mıdır? Mevsim önemli midir?
Burun estetiği operasyonlarında burun kemiklerinde kırılmaya bağlı olarak yüzde ve gözde morluklar oluşabiliyor. Bu morluklar kişiden kişiye çok değişebilir. Bu morluklar yaklaşık 10 gün sürmektedir. Bu morluklar güneşle temas nedeni ile nadir olarak yüzde kalıcı lekelere yol açabiliyor. Bu nedenle bu operasyonların genelde yaz aylarında yapılması sıkıntılı olabilir. Ancak buna rağmen daha çok yaz döneminde bu operasyon olmak isteyenler oluyor. Bu nedenle bu 10 günlük dönemde düzenli olarak güneş koruyucusu kullanmaları konusunda hastaların hassas olması gerekir.

Burun ameliyatları ne tür anestezi ile yapılıyor?
Burun operasyonları yaklaşık 1.5 ile 4 saate yakın sürebilir. Bu operasyonlar lokal sedasyon dediğimiz hastamız tam uyumadan sadece biraz gevşetilmiş olarak uygulanabileceği gibi tam uyutularak da(genel anestezi) yapılmaktadır. Ben bu operasyonları genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum.

Ameliyattan sonra hastanede kaç gün kalmak gerekir?
Bu operasyonunun bitmesinden 4 saat sonra hastamız ağızdan beslenmeye başlayabilir. Ayağa kalkmasına izin verilir. Operasyondan yaklaşık 5 saat sonra evlerine gönderilebilir.

Burun ameliyatı sonrası ağrım olur mu?
Burun operasyonlarında kemik kırılmasına rağmen ciddi bir ağrı oluşmaz. Basit ağrı kesiciler ile bu dönemi geçirebilirler.

Ameliyat sonrası yüzümde morluk ve ödem olacak mı? 
Burun estetiği yapmak için burun derisi burun kemiklerinden ayrıldığı için kemik kırılması olsun olmasın şişlik oluşmaktadır. Morluk ve şişlik (ödem) kişiden kişiye değişmekle birlikte oluşabilir. Bu genel şişlik ve morluk yaklaşık 10 gün içinde gözlerden yanaklara ve daha sonra aşağıya doğru iner ve kaybolur. Burundaki tüm ödemin geçmesi aslında yaklaşık 1 yılda olur.

Ameliyat sonrası dikkat etmem gereken durumlar nelerdir?
Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken erken ve geç dönemde bazı konular mevcuttur. Erken dönemde; burun içine koyduğumuz stentler özellikle ayağa kalktığında ani tansiyon düşüklüğüne neden olabilir bu yüzden hastalar stentli kaldıkları (ki yaklaşık 2-3 gün) yataktan yavaş kalkmaları hızlı hareket etmemeleri, özellikle lavoboya gittiklerini yakınlarına haber vermeleri gerekir. Daha az morluk ve şişlik oluşması için sırtını ve başını daha yukarıda yatacak şekilde uyumaları gerekir. Ayrıca buz tatbikini en az 2 gün uygulamaları gerekir.  Mümkün olduğunca güneşten korunmaları veya düzenli güneş koruyucuları kullanmaları gerekir. Kanamayı azaltmak ve yara iyileşmesini hızlandırmak için özellikle sigara içilmemesi veya içilen yerde olmamaları gerekmektedir. Geç dönemde özellikle 2 ay içinde burnuna darbe almaması ve yüzüstü yatmaması önemlidir.

Ameliyat sonrası normal fiziksel aktiviteme ne zaman dönebilirim?
Ameliyattan sonraki 2-3 gün içinde burun içindeki stentler alınır. 1 hafta sonra burunu korumak için koyduğumuz atel çıkarılır ve 4- 5 gün daha burun üzerinde bant kalır. Yaklaşık 2 hafta burun içi için pansuman yapılır. Hasta normal işine isterse 1 hafta sonra başlayabilir.  Topla oynanan oyunlar haricinde egzersiz ve antremanlara 2 hafta sonra başlayabilir.

Ameliyattan sora gözlük ve lens kullanımı ne zaman serbesttir? 
Ameliyattan hemen sonra lens kullanılabilir. Ancak gözlük en az 6 ay sonra rutin kullanılabilir ancak 2 ay sonra yarım saatli geçmeyen kısa süreli gözlük kullanılabilir.

Ameliyat sorası nefes almam ne zaman normale döner?
Burunun normal fonksiyonlarına kavuşması yaklaşık 1 ayı bulabilir.

Ameliyat sonrası burun şeklim ne zaman tam olarak oturur?
Burun şeklinin tam oturması ortalama 1 yıldır. Kemik ve kıkırdak kısımdaki şişlikler değişik zamanlarda iyileşir. Özellikle kıkırdak kısımla ilgili şişlik ve deformiteler için en az 1 yıl beklenmelidir.

İlgili Yazılar

 
 

Your browser is out of date. It has security vulnerabilities and may not display all features on this site and other sites.

Please update your browser using one of modern browsers (Google Chrome, Opera, Firefox, IE 10).

X